Cheap Flights

Weekend flights to Brussels from Vilnius only from 39€

Vilnius Brussels Belgium Weekend

Search and find cheap flights to Brussels with Travelinch. Compare cheap flights from all airlines!

Usually, the prices for round-trip flights from Vilnius to Brussels, Belgium start from 65-140€ depending on the month and we found flights for you only for 39€.

About Brussels

Briuselio miestas yra didžiausia Briuselio-sostinės regiono savivaldybė bei Belgijos sostinė. Be to, Briuselis yra politinė Europos sostinė, kurioje gyvena apie 40 000 ES darbuotojų ir 4 000 NATO darbuotojų. Jį oficialiai įkūrė 979 m. Žemosios Lotharingijos hercogas Charlesas, kuris nustatė pirmąją Briuselio miesto chartiją ir nuo tada Briuselis matė daugybę valdovų, renesansų ir revoliucijų. Briuselis taip pat yra gerai žinomas dėl – architektūros, politikos, istorijos ir virtuvės. Šį gana mažą miestą lengva įsimylėti dėl turtingos kultūros ir žavesio.

Miestas, kuris yra dalis Belgijos prancūzų ir flamandų bendruomenių, taip pat yra viena populiariausių turistų lankomų vietų Europoje. Briuselis ypač garsus savo virtuve, istoriniais ir architektūriniais paminklais, belgišku šokoladu, vafliais ir alumi. Tai puiki savaitgalio atostogų vieta su daugybe veiklos ir atrakcijų.

Accommodation and Car rental

You may browse the collection of hotels in Brussels HERE with Hotelscombined.com

Rent a car from Brussels airport HERE with Rentalcars.com

Flight tickets

Use our search to find the best cheap flights to Brussels. If you can not find the right dates or destination, do not hesitate to change search settings or you check our already found deals HERE or weekend flights to other popular destinations in Europe can be found HERE!

Also, more detailed flight search can be found HERE!

Find your cheap flights from Vilnius to Brussels here:

Please note that prices are checked at the time of publishing and are subject to change depending on availability.

You Might Also Like